Zgłaszanie błędu

Pomóż nam w ulepszaniu funkcji portalu.

Uzupełnij poniższy formularz, abyśmy mogli szybciej poprawić błędy.

Zgłoś błąd
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Będą pieniądze, więc będzie zielono w kilku zakątkach Olecka

Będą pieniądze, więc będzie zielono w kilku zakątkach Olecka
Fot. Projekt zagospodarowania zieleni na ul. Orzeszkowej, źr. UM Olecko

Olecki wniosek "Zwiększenie ochrony bioróżnorodności na obszarze miasta Olecko" uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Oznacza to 2 mln złotych na zadbanie o tereny zielone w naszym mieście i pielęgnacje obszarów, gdzie występują naróżniejsze gatunki ptaków, ssaków i płazów.


Mało kto wie, mało kto zdaje sobie sprawę i pewnie mało kto widział, że na niewielkich obszarach zieleni w Olecku - np. obok skweru na ul. Młynowej czy stawu na ul. Wojska Polskiego - mieszkają przeróżne zwierzęta. To właśnie zadbanie o ich ''domy" stanowiło podstawę do napisania wniosku i ubiegania o dodatkowe środki na realizację zadania.

– W ramach projektu uporządkujemy i zagospodarujemy dziewięć terenów zielonych, wykonamy nowe nasadzenia, ustawimy budki lęgowe i hotele dla owadów. Nie jesteśmy w stanie przetrwać w oderwaniu od przyrody, choć czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dlatego tereny wzbogacone zostaną także o ławki czy altany, aby mieszkańcy mogli w pełni korzystać z walorów przyrodniczych naszego miasta - tłumaczy burmistrz Olecka, Karol Sobczak.

Na ul. Młynowej (skwer przy rzece), na ul. Wojska Polskiego (teren wokół stawu), na os. Siejnik (teren wokół stawu, teren zielony przy stacji paliw), na ul. Orzeszkowej (staw i tereny przyległe), przy szosie do Krupina, na ul. Letniej (Aleja 450-lecia Olecka) i na ul. Park (tereny zielone pomiędzy stadionami oraz teren między obozowiskiem a kąpieliskiem miejskim) mają powstać miejsca wypoczynku i rekreacji oraz aktywnej ochrony środowiska.

W projekcie założone jest powstanie czterech ścieżek edukacyjnych, wszystkie tereny będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a te przy MOSiR Olecko dodatkowo będą monitorowane. To jednak nie koniec. W projekcie przewidziano też kampanię edukacyjną z zakresu ochrony przyrody i ekologii z elementami promocji, mającą na celu zaznajomienie z walorami przyrodniczymi naszego miasta, pokazanie miejsc szczególnie atrakcyjnych pod względem bioróżnorodności – ich ochrona i promocja, przedstawienie różnych funkcji ekosystemów i sposób ich ochrony. Ważnym celem jest też uświadomienie wszystkich olecczan, jakie bogactwo przyrodnicze kryje się w niektórych miejscach naszego miasta, jakie korzyści z tego czerpiemy i jak powinniśmy dbać o ten skarb.

Całkowita wartość projektu to 2 833 165,48 zł, z czego 2402 708,16 zł (85 procent) będzie pochodziło z dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Źr.um.olecko.pl

dobry artykuł (5) słaby artykuł (0)

Wyślij do znajomego
E-mail:
Opis:
ANULUJ
WYŚLIJ

Komentarze (0)

Skomentuj

Nick: *
E-mail: *
Treść: *
* Pola obowiązkowe

Proszę podać powód zgłoszenia

Najpopularniejsze aktualności
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Najnowsze galerie
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Cinema Lumiere
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł  1.    24.07 Środa

   Godziny seansów
  2.    25.07 Czwartek

   Godziny seansów
  3.    26.07 Piątek

   Godziny seansów

  Zwiń moduł

  Newsletter
  • Ustawienia

  • Przenieś

  • Usuń moduł

  Dołącz do grona osób, które chcą wiedzieć, co nowego dzieje się w naszym mieście:-)

  Wystarczy, że wpiszesz swojego e-maila poniżej:

  Zwiń moduł

  Informacja!

  Szanowny Czytelniku!

  Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały informacyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności lub poprzez kontakt z nami.

  Przez dalsze korzystanie z serwisu, bez zmiany ustawień w naszej polityce prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych wyłącznie dla portalu zolecka.pl. Nie powierzamy Twoich danych innym firmom. Dla Ciebie oznacza to przede wszystkim, że reklamy widoczne na naszych serwisach będą dostosowane do Twoich zainteresowań, a nie np. losowe lub widoczne dla wszystkich. Zainteresowania te poznamy m.in. w oparciu o analizę śladów, które pozostawiasz w trakcie ruchu po stronach internetowych automatycznie w ramach tzw. plików Cookies. Pamiętaj jednak, że powyższą zgodę możesz zawsze cofnąć. Możesz również zawsze zmienić ustawienia cookies, tak aby nie zapisywały Twoich śladów (więcej informacji w polityce prywatności).

  POLITYKA PRYWATNOŚCI