Zgłaszanie błędu

Pomóż nam w ulepszaniu funkcji portalu.

Uzupełnij poniższy formularz, abyśmy mogli szybciej poprawić błędy.

Zgłoś błąd
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Pracownicy socjalni z Olecka wyróżnieni przez Marszałka Województwa!

Pracownicy socjalni z Olecka wyróżnieni przez Marszałka...

21 listopada to szczególny dzień w pomocy społecznej, ponieważ ustawowo jest to Dzień Pracownika Socjalnego. To zwykle dzień głębokiej refleksji nad rolą tego zawodu, jego złożonym obliczem, perspektywami.

By móc wykonywać ten zawód, wymagane jest odpowiednie wykształcenie i spełnienie stosownych kwalifikacji zawodowych, znajomość i ciągłe kształcenie z dziedziny nauk społecznych, tj. psychologii, prawa, socjologii, polityki społecznej, pedagogiki. To niesamowita umiejętność radzenia sobie ze stresem, odwaga, kreatywność, otwartość na ludzi i ich często złożone problemy związane m.in. z przemocą, ubóstwem, uzależnieniami, chorobami, niepełnosprawnością, bezradnością w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, bezdomnością, samotnością, niezrozumieniem, odrzuceniem przez najbliżej osoby. To konieczność mierzenia się z bardzo złożoną rolą — urzędnika, człowieka, „pomagacza".

To osobowość, która często stanowi główne narzędzie do tego, by pomagać. W pracowniku socjalnym można zaobserwować pewnego rodzaju ciągłą czujność na krzywdę innego człowieka. Doświadczony pracownik socjalny widzi więcej, czuje więcej, ma intuicję. Nie można wykonywać tego zawodu, jeśli brak jest wytrwałości, siły psychicznej, otwartości na drugiego człowieka.
—Gdy podejmujemy się tej roli, nasze predyspozycje szybko zostaną zweryfikowane. Jest to rola, która nie błyszczy na pierwszych stronach gazet, małe — wielkie rzeczy, dzieją się po cichu. Pracownik socjalny to codzienny bohater, wojownik, zwycięzca w obliczu ogromu bólu i zagubienia drugiego człowieka, to on, często jako jedyny, jeszcze wierzy w człowieka, którego wszyscy opuścili; pomaga mu uwierzyć w siebie i stawić czoła problemom. Pracownik socjalny nosi w sobie często ciężar problemu, z którym osoba zwróciła się o pomoc- bardzo chciałby pomóc, ale nie zawsze może, czasem jest bezradny w obliczu skomplikowanej sytuacji, czasem osoba z problemem nie chce dać sobie pomóc, bądź nie jest gotowa i może nigdy nie będzie na przyjęcie pomocy. Pracownik socjalny jest bardzo czujny i bardzo nie lubi być oszukiwany — mówi Marta Malinowska, Dyrektor MOPS w Olecku. 

Pracownik socjalny nie może też zapominać, że musi również o siebie bardzo się troszczyć, by móc sprawnie pomagać innym, by nie wypalić się zawodowo. Niezwykle ważne jest, aby posiadał pasję, był oddany również tym zajęciom, które nie dotyczą pomagania, umiał umiejętnie rozładować stres, trudne emocje, ciężkie chwile w pracy. Gdyby położyć na szali sukcesy i problemy klientów w pomocy społecznej, to tych drugich jest znacznie, znacznie więcej, są codziennością, która może przytłoczyć, zniechęcić pracownika socjalnego, ale sukcesy, wiara i nadzieja na lepsze są czymś bezcennym i wyjątkowym, dającym siłę na lepsze dziś i kolejny dzień.
Pracownicy socjalni stanowią swego rodzaju korzenie w pomocy społecznej, to oni są ściśle związani z pomaganiem, byciem blisko problemów drugiego człowieka, oni działają w środowisku na pierwszej linii frontu, niejednokrotnie ratując ludzkie życie, narażając własne zdrowie i bezpieczeństwo, ale o tym nie mówi się głośno.
 —Zawód pracownika socjalnego to codzienna gotowość do pomocy, nigdy nie wiadomo, co przyniesie dany dzień. Dzisiaj w dobie epidemii pracownicy socjalni są w dużym stopniu odcięci od swych naturalnych warunków pracy — pracy w środowisku, bezpośrednio z osobą, rodziną, ale rzecz jasna nie są z niej zwolnieni, z drugiej strony są dzisiaj dodatkowo zobligowani do pomocy osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu epidemii. To niezwykle złożony bagaż codziennych zmagań — mówi Dyrektor MOPS w Olecku. 

Pomimo swego rodzaju aury wyjątkowości zawód ten nie cieszy się wysokim prestiżem, w tym zawodzie nie jest możliwe, by dorobić się majątku, często można ledwie związać koniec z końcem, dodatkowo zawód ten obarczany jest wciąż nowymi zadaniami i wymaganiami. Ma wiele negatywnych etykiet typu „baba z mopsu", „opieka oczy wypieka", niejednokrotnie pracownicy obwiniani są niemalże o każde zło tego świata, bo muszą „coś z tym zrobić", bo powinni natychmiast „coś z tym zrobić", są obciążani odpowiedzialnością za problemy innych ludzi.
Dlaczego tak jest i co się z tym stanie? To nurtujące pytanie, które nieustannie, nie tylko w Dniu Pracownika Socjalnego powstaje i trudno o proste odpowiedzi na nie.

„Po dzieciach widać, że dom jest chory
Ich matka smutna, zgaszona
Ojciec śpi w pokoju nie słysząc nic
Ona wie co mówić,
Chce tylko pieniędzy
Coś mi mówi w środku, że kłopotów jest więcej
Tak bardzo chciałabym się mylić..."
Fragment wiersza pracownika socjalnego „Pierwsza wizyta"


Dzień Pracownika Socjalnego obchodzony jest 21 listopada każdego roku od blisko 30 lat...
— Niezmiernie cieszę się, że w MOPS Olecku pracują pracownicy socjalni, którzy znają i doświadczyli samych początków pomocy społecznej — w ich życiu zawodowym możemy poznać niezwykłą historię początków instytucji, a także wysłuchać wielu opowieści, które często okraszone są również dużą dawką humoru. To wspaniałe móc czerpać wciąż z Waszej niezłomności, siły i doświadczenia. Wśród pozostałych pracowników socjalnych są również Ci z dużym doświadczeniem zawodowym i Ci, którzy rozpoczynają taką drogę zawodową, co pozwala na wzajemne wsparcie, wymianę różnych perspektyw, inspirację. Dzisiaj mam możliwość złożyć słowa uznania i wdzięczności za to, że jesteście – Wy — pracownicy socjalni, pracownicy socjalni MOPS w Olecku. Dziękuję za każdy dzień Waszej pracy na rzecz drugiego człowieka. Składam także serdeczne podziękowania i uznania całemu zespołowi pracowników MOPS w Olecku, ponieważ Dzień Pracownika Socjalnego to również święto wszystkich pracowników służ społecznych, dziękuję za codzienne zaangażowane, wnoszony trud, by pomagać innym w różnych obszarach problemów społecznych: asystentowi rodziny, pracownikom Sekcji Finansowo-Księgowej, Sekcji Admnistracyjno-Pomocniczej, Sekcji Świadczeń Pomocy Społecznej, Wydziału Świadczeń Rodzinnych, pracownikom Dziennego Domu Senior +, jak i pracownikom zaangażowanych w tym roku w asystę osób niepełnosprawnych, i tym, którzy wspierają nas w trudnym czasie epidemii — stażystkom, pracownikom z prac społecznie-użytecznych. Wszystkim pracownikom Ośrodka życzę zdrowia, uważności na siebie i innych w codziennych zmaganiach z przeciwnościami losu, życzę również, by zostały wprowadzone korzystne regulacje prawne, usprawnienia na poziomie społeczno-politycznym, organizacyjnym, finansowym, by dalsza praca wnosiła jak najwięcej satysfakcji, była motywacją do rozwoju osobistego i zawodowego — mówi Marta Malinowska, Dyrektor MOPS w Olecku.

W tym roku z wniosku Burmistrza Olecka Karola Sobczaka, dwie pracownice socjalne MOPS w Olecku - Elżbieta Chomicz- starszy specjalista pracy socjalnej i Iwona Saulewicz- starszy specjalista pracy socjalnej, otrzymały wyróżnienia w XX edycji Nagród i Wyróżnień Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie pomocy i integracji społecznej.

dobry artykuł (6) słaby artykuł (0)

Wyślij do znajomego
E-mail:
Opis:
ANULUJ
WYŚLIJ

Komentarze (0)

Skomentuj

Nick: *
E-mail: *
Treść: *
* Pola obowiązkowe

Proszę podać powód zgłoszenia

Najpopularniejsze aktualności
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Najnowsze galerie
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Imprezy
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Cinema Lumiere
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł  1.    26.09 Niedziela

   Godziny seansów
  2.    27.09 Poniedziałek

   Godziny seansów
  3.    28.09 Wtorek

   Godziny seansów

  Zwiń moduł

  Newsletter
  • Ustawienia

  • Przenieś

  • Usuń moduł

  Dołącz do grona osób, które chcą wiedzieć, co nowego dzieje się w naszym mieście:-)

  Wystarczy, że wpiszesz swojego e-maila poniżej:

  Zwiń moduł

  Informacja!

  Szanowny Czytelniku!

  Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały informacyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności lub poprzez kontakt z nami.

  Przez dalsze korzystanie z serwisu, bez zmiany ustawień w naszej polityce prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych wyłącznie dla portalu zolecka.pl. Nie powierzamy Twoich danych innym firmom. Dla Ciebie oznacza to przede wszystkim, że reklamy widoczne na naszych serwisach będą dostosowane do Twoich zainteresowań, a nie np. losowe lub widoczne dla wszystkich. Zainteresowania te poznamy m.in. w oparciu o analizę śladów, które pozostawiasz w trakcie ruchu po stronach internetowych automatycznie w ramach tzw. plików Cookies. Pamiętaj jednak, że powyższą zgodę możesz zawsze cofnąć. Możesz również zawsze zmienić ustawienia cookies, tak aby nie zapisywały Twoich śladów (więcej informacji w polityce prywatności).

  POLITYKA PRYWATNOŚCI