Zgłaszanie błędu

Pomóż nam w ulepszaniu funkcji portalu.

Uzupełnij poniższy formularz, abyśmy mogli szybciej poprawić błędy.

Zgłoś błąd
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Stagnacja po olecku... Nasze miasto zostaje w tyle

Stagnacja po olecku... Nasze miasto zostaje w tyle
Według najnowszej analizy Polskiej Akademii Nauk w Polsce jest 114 średnich miast, które tracą dystans do reszty kraju. Jest w tym gronie niestety także nasze Olecko.

Analizy dokonał profesor Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Pod lupę wzięto tzw. miasta średnie. Założono, że będą to gminy miejskie i miasta w gminach miejsko-wiejskich niebędące stolicami województw oraz liczące powyżej 20 tys. mieszkańców lub powyżej 15 tys. mieszkańców, o ile posiadają status powiatu. Po takim "sicie" zostało 252 miasta, ale w 114 zdiagnozowano problemy.

W raporcie profesor Śleszyński przyjął, że wskaźnik utraty funkcji społeczno-gospodarczych dotyczy kształtowania się pozycji danego ośrodka względem innych, stąd użyte w raporcie określenie „miast powiększających swój dystans rozwojowy”.

Wszystkie miasta "z problemami" zaszeregowano do jednej z grup: "miasto kryzysowe", "miasto obniżającego się potencjału", "miasto stagnujące" i "miasto zagrożone marginalizacją". Olecko znalazło się w tej trzeciej grupie, czyli jest według raportu miastem stagnującym.

Warto dodać, że przy tworzeniu analizy wzięto pod uwagę prognozę demograficzną do roku 2030 r. oraz zmianę wskaźników za lata 2008-2018, takich jak liczba: ludności, bezrobotnych, zarejestrowanych podmiotów gospodarczych, udzielonych noclegów, siedzib największych spółek wg Listy 2000 Rzeczpospolitej (2011-2018), a także zmiana dochodów własnych. Za każdym razem liczby te odnoszono do średnich zmian w kraju w tym samym okresie.

Z miast w miarę blisko położonych od Olecka w raporcie znalazły się Grajewo (miasto stagnujące), Giżycko (miasto stagnujące), Kętrzyn (miasto stagnujące) i Mrągowo (miasto stagnujące).

Pełen raport można znaleźć tutaj >> 

Źr. samorzad.pap.pl

dobry artykuł (8) słaby artykuł (0)

Wyślij do znajomego
E-mail:
Opis:
ANULUJ
WYŚLIJ

Komentarze (0)

Skomentuj

Nick: *
E-mail: *
Treść: *
* Pola obowiązkowe

Proszę podać powód zgłoszenia

Najpopularniejsze aktualności
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Najnowsze galerie
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Imprezy
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Cinema Lumiere
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł  1.    26.09 Niedziela

   Godziny seansów
  2.    27.09 Poniedziałek

   Godziny seansów
  3.    28.09 Wtorek

   Godziny seansów

  Zwiń moduł

  Newsletter
  • Ustawienia

  • Przenieś

  • Usuń moduł

  Dołącz do grona osób, które chcą wiedzieć, co nowego dzieje się w naszym mieście:-)

  Wystarczy, że wpiszesz swojego e-maila poniżej:

  Zwiń moduł

  Informacja!

  Szanowny Czytelniku!

  Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały informacyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności lub poprzez kontakt z nami.

  Przez dalsze korzystanie z serwisu, bez zmiany ustawień w naszej polityce prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych wyłącznie dla portalu zolecka.pl. Nie powierzamy Twoich danych innym firmom. Dla Ciebie oznacza to przede wszystkim, że reklamy widoczne na naszych serwisach będą dostosowane do Twoich zainteresowań, a nie np. losowe lub widoczne dla wszystkich. Zainteresowania te poznamy m.in. w oparciu o analizę śladów, które pozostawiasz w trakcie ruchu po stronach internetowych automatycznie w ramach tzw. plików Cookies. Pamiętaj jednak, że powyższą zgodę możesz zawsze cofnąć. Możesz również zawsze zmienić ustawienia cookies, tak aby nie zapisywały Twoich śladów (więcej informacji w polityce prywatności).

  POLITYKA PRYWATNOŚCI