Zgłaszanie błędu

Pomóż nam w ulepszaniu funkcji portalu.

Uzupełnij poniższy formularz, abyśmy mogli szybciej poprawić błędy.

Zgłoś błąd
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Taksówki odjazd z centrum? Pierwsze mediacje z oleckimi taksówkarzami

Taksówki odjazd z centrum? Pierwsze mediacje z oleckimi...

W poniedziałek, 10 czerwca, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyło się spotkanie dotyczące miejsc parkingowych wyznaczonych dla taksówek w centrum miasta. W spotkaniu zainicjowanym przez radnych z NOE-GO uczestniczył także burmistrz Karol Sobczak oraz wiceburmistrz Sylwia Wieloch. Niełatwe mediacje poprowadził radny z Suwałk Zbigniew Roman De-Mezer.

Jak mówi nam Marcin Czekay, spotkanie jest wynikiem rozmów z mieszkańcami i taksówkarzami. Mieszkańcy są podzieleni. Jedni widzą problem z ilością miejsc parkingowych przeznaczonych dla taksówek w mieście, inni uważają, że zwolnienie 17 miejsc postojowych nie zmniejszy problemu. Sami taksówkarze, do których dociera informacja o planowanym zlikwidowaniu miejsc dla taksówek wokół Placu Wolności, są oburzeni taką decyzją.

Podczas spotkania padło wiele pomysłów na rozwiązanie problemów parkingowych w Olecku - m.in. pojawiła się ideal wprowadzenie strefy płatnego parkowania, która zmniejszyłaby ilość samochodów pozostawionych na parkingach przez pracowników okolicznych sklepów. Jak powiedział podczas spotkania burmistrz Karol Sobczak, urzędnicy biorą pod uwagę także taką możliwość. Trwają także wstępne rozmowy, aby teren w okolicy ulicy Cichej przeznaczyć pod budowę nowego parkingu. A jest to dobry czas na szukanie pomysłów, ponieważ projektowany będzie nowy plan zagospodarowania przestrzennego centrum miasta.

Podczas spotkania podkreślono, że problemem jest również kultura parkowania w Olecku. Samochód zaparkowany na 2 miejscach postojowych nie jest u nas rzadkością, a i mandaty nie sypią się za takie parkowanie “jak z rękawa”.

Ciekawy głos w sprawie zabrała podczas spotkania Aneta Milczarek, kierownik Wydział Strategii i Rozwoju, która poinformowała, że ilość samochodów w Olecku jest porównywalna z ilością samochodów zarejestrowanych w Ełku. Dodatkowo w naszym mieście widoczny jest także problem z dostępnością parkingów na osiedlach mieszkalnych, które projektowane były w latach, kiedy to na jeden blok przypadały 2 miejsca parkingowe. Obecnie często mieszkańcy jednego mieszkania posiadają nawet 3 samochody.

Choć aktualnie jest wydanych około 50 licencji dla taksówkarzy, aktywnych w Olecku jest około 35 przewoźników. Jak podkreślono i wytknięto taksówkarzom, że choć mają wyznaczone miejsca w centrum, zdarza się, że miejsca te są puste, a przewoźnik przyjeżdża tylko po wykonaniu do niego telefonu.

Sami taksówkarze mówią, że 50% klientów wsiada do taksówki w centrum, a pozostałe 50% korzysta z usług po wcześniejszym telefonie. W tym miejscu radny NOE-GO Marcin Czekay zarzucił taksówkarzom, że często nie można się w ogóle dodzwonić, aby skorzystać z usług oleckich taksówkarzy. Oleccy przewoźnicy przypomnieli, że jest to działalność gospodarcza i nikt nie zmusi ich do jazdy w środku nocy. Powiedzieli także, że często praca nocna jest zwyczajnie dla nich nieopłacalna.

Już teraz radni z NOE-GO planują kolejne spotkanie z taksówkarzami.
Przed wprowadzeniem nowego planu zagospodarowania przestrzennego centrum miasta warto się zastanowić i określić znaczenie Placu Wolności. Czy warto wycinać drzewa, aby powiększyć parkingi?

Nieoficjalnie mówi się także o powiększeniu dużego parkingu przy Placu Wolności, kosztem niedawno zmodernizowanego placu zabaw — ten miałby zostać przeniesiony w inne miejsce, a obecny parking powiększony. Urzędnicy szukają rozwiązań i pomysłów, a do tego czasu mieszkańcom w godzinach największego ruchu, pozostaje przesiąść się na rower. Choć i na ilość stojaków rowerowych w centrum można ponarzekać…

Czy taksówki powinny pozostać w centrum miasta?

dobry artykuł (6) słaby artykuł (4)

Wyślij do znajomego
E-mail:
Opis:
ANULUJ
WYŚLIJ

Komentarze (0)

Skomentuj

Nick: *
E-mail: *
Treść: *
* Pola obowiązkowe

Proszę podać powód zgłoszenia

Najpopularniejsze aktualności
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Najnowsze galerie
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Cinema Lumiere
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł  1.    24.07 Środa

   Godziny seansów
  2.    25.07 Czwartek

   Godziny seansów
  3.    26.07 Piątek

   Godziny seansów

  Zwiń moduł

  Newsletter
  • Ustawienia

  • Przenieś

  • Usuń moduł

  Dołącz do grona osób, które chcą wiedzieć, co nowego dzieje się w naszym mieście:-)

  Wystarczy, że wpiszesz swojego e-maila poniżej:

  Zwiń moduł

  Informacja!

  Szanowny Czytelniku!

  Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały informacyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności lub poprzez kontakt z nami.

  Przez dalsze korzystanie z serwisu, bez zmiany ustawień w naszej polityce prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych wyłącznie dla portalu zolecka.pl. Nie powierzamy Twoich danych innym firmom. Dla Ciebie oznacza to przede wszystkim, że reklamy widoczne na naszych serwisach będą dostosowane do Twoich zainteresowań, a nie np. losowe lub widoczne dla wszystkich. Zainteresowania te poznamy m.in. w oparciu o analizę śladów, które pozostawiasz w trakcie ruchu po stronach internetowych automatycznie w ramach tzw. plików Cookies. Pamiętaj jednak, że powyższą zgodę możesz zawsze cofnąć. Możesz również zawsze zmienić ustawienia cookies, tak aby nie zapisywały Twoich śladów (więcej informacji w polityce prywatności).

  POLITYKA PRYWATNOŚCI