Zgłaszanie błędu

Pomóż nam w ulepszaniu funkcji portalu.

Uzupełnij poniższy formularz, abyśmy mogli szybciej poprawić błędy.

Zgłoś błąd
Poprzedni artykuł Następny artykuł

[WYWIAD] z wolontariuszami „Cztery Łapy - Adoptuj Psa Olecko”

[WYWIAD] z wolontariuszami „Cztery Łapy - Adoptuj Psa Olecko”
Fot. facebook.com/adoptujpsa.olecko/

Kochają zwierzęta. O życie i dalszy los bezdomnych psów i kotów z terenu powiatu oleckiego walczą każdego dnia od marca 2018 r. Nazywają siebie Zwierzolubami, a tak naprawdę są wolontariuszami, którzy cały swój wolny czas poświęcają na szukanie nowych domów dla bezdomnych zwierząt. Wszystko po to, aby uchronić psy oraz koty przed schroniskiem i brakiem perspektyw na znalezienie nowego stałego domu.
O trudnym temacie porzucania i bezdomności zwierząt rozmawiamy z wolontariuszami działającymi na Facebooku pod nazwą „Cztery Łapy - Adoptuj Psa Olecko”.

Jesteście wolontariuszami działającymi na terenie powiatu oleckiego. Co powinniśmy zrobić, widząc błąkającego się psa lub kota - powiadomić policję, inne służby czy was?

Bożena: Bycie/zostanie wolontariuszem wyniknęło tak naprawdę z różnych potrzeb. Okazało się, że w Olecku jest wiele bezdomnych psów. Kiedyś też myślałam, że schronisko jest najlepszym miejscem dla zwierzęcia. Mijając grupę bezpańskich psów, uważałam, że powinno się powiadomić schronisko, aby te psy złapano, nakarmiono, aby czuły się bezpieczne. To byłoby najprostsze rozwiązanie. Zgłosić błąkającego się psa do gminy, na policję, by te instytucje zawiadomiły schronisko, ale prościej nie znaczy lepiej. Poza tym schronisko dostaje wysokie środki z gminy - zgodnie z zawartą umową - przez okres 12 miesięcy. Po tym czasie nikt nie wie, co się dzieje z psami. Teoretycznie gmina powiadamiana jest, że pies został zaadoptowany, ale faktycznie nie widzieliśmy żadnej umowy, z której wynikałoby, że to jest prawda. W najczarniejszym scenariuszu możemy podejrzewać, że taki pies jest uśpiony lub nawet wypuszczony, ponieważ gmina za niego nie płaci. A jaki interes ma właściciel prywatnego schroniska, aby z własnej kieszeni łożyć na jakiegoś psa?

Czy odwiedzacie wspomniane schronisko?

Bożena: Nie wiemy, jakie są warunki w schronisku, ponieważ nie udało nam się go obejrzeć, pomimo zgłaszania chęci wizyty wspólnie z przedstawicielem gminy. Podejrzewamy, że warunki daleko odbiegają od oczekiwanych, ponieważ nie ma tam wolontariatu. Jak nie ma wolontariatu, to znaczy, że nikt postronny, poza przedstawicielem gminy, nie wejdzie.

Dorota: Rola wolontariuszy w schronisku jest nieoceniona. Wyprowadzają psy na spacery, karmią, socjalizują, robią zdjęcia do ogłoszeń, szukają nowych domów. Próbowałam się umówić na wizytę adopcyjną w schronisku, niestety zostałam odesłana na stronę internetową, do kontaktu mailowego. Jest tam zaledwie siedem zdjęć psów z Olecka, a w urzędzie dowiadujemy się, że przebywa ich tam o wiele więcej. Jakim zatem sposobem te psy trafiają do adopcji? Właściciel schroniska nie organizuje żadnych akcji promocyjnych. Za to robi zbiórkę rzeczy dla schroniska w szkołach, nie edukując w żaden inny sposób ani dzieci, ani dorosłych.
Kontrola odłowionych i przebywających w schronisku psów jest moim zdaniem niewystarczająca. Urząd otrzymuje zdjęcie wyłapanego psa. Kto sprawdza, czy ten pies jest w schronisku, czy został wysterylizowany, zaczipowany i zaszczepiony? A za to w końcu płacimy i to jest w umowie zawartej ze schroniskiem.

Szukacie domów tymczasowych dla bezdomnych psów. Wyjaśnijcie, na czym polega pobyt w takim domu.

Bożena: Są to domy, których mieszkańcy przejmują opiekę nad zwierzęciem na jakiś czas, do momentu znalezienia stałego domu. Oczywiście psy, które trafiają do naszych domów tymczasowych, są odrobaczone, odpchlone, odkleszczone. Potrzebujemy do współpracy osób, które pomogą nam znaleźć stałe, domy a ich właściciele podpiszą z nami umowy adopcyjne. Jeszcze przez pewien czas sprawdzamy, czy właściciel dobrze sprawuje opiekę nad czworonogiem. Warto podkreślić, że nie oddajemy psów na łańcuchy.

O co jeszcze walczycie?

Bożena: Walczymy także o sterylizację zwierząt. Nasza gmina ma program i środki, ale one nie odpowiadają potrzebom. Obecnie gmina finansuje sterylizację psów bezdomnych w ramach umowy ze schroniskiem. Powinny być także środki na sterylizację psów właścicielskich. Są ludzie, których nie stać na kastrację lub sterylizację swoich zwierząt, zwłaszcza na wsi.

Dorota: Tak, szczególnie na terenach wiejskich, ale w mieście również mamy taką sytuację. Gdybyśmy posiadali środki, którymi dysponuje gmina, zapobieglibyśmy nadmiernemu rozmnażaniu oraz mordowaniu zwierząt. Niestety, w XXI wieku w wielu przypadkach te niechciane są po prostu zabijane przez „właściciela".

Skąd bierzecie na to pieniądze, przecież to wszystko kosztuje?

Dorota: Współpracujemy z Fundacją Zwierzęta Niczyje z Suwałk, która nas wspiera finansowo. Prowadzimy też zbiórkę w Olecku zarejestrowaną na Fundację. Największą pomocą dla nas byłoby teraz zapewnienie przez miasto ogrodzonej działki, na której moglibyśmy postawić kojce. Niezbędne jest także wsparcie finansowe w opłatach u weterynarza. Koszt byłby niższy niż fundusze przeznaczane na schronisko. I my możemy dalej pomagać!

Bożena: Marzy nam się przechowalnia w Olecku, która umożliwiłaby właścicielom odnalezienie zaginionego psa. Tak funkcjonuje wiele gmin w Polsce.

Dzięki Wam gmina oszczędza ponad 200 zł miesięcznie na każdym psie, który nie trafi do schroniska. Licząc, że schronisko ma zgłoszenie do 5-6 szczeniaków, płacimy za to ponad 1000 zł miesięcznie?

Dorota: Miesięczna stawka, którą płaci miasto, wynosi 295,20 zł brutto za psa dorosłego. Za szczeniaki do 3 miesięcy, których w okresie wakacyjnym jest bardzo dużo, gmina płaci 110, 70 zł brutto miesięcznie. Jako wolontariusze uratowaliśmy od schroniska na dzień dzisiejszy ok. 35 psów. Daje to, według naszych wyliczeń, oszczędność dla Gminy Olecko równą kwocie rzędu 7 tysięcy złotych miesięcznie.

Jak to wygląda w innych gminach w naszym powiecie?

Tak naprawdę (mówi Dorota) połączył nas los suczki w gminie Świętajno, która pojawiła się znikąd (zapewne ktoś ją wyrzucił z powodu ciąży). Oszczeniła się w gospodarstwie i miała aż 11 szczeniąt. Trzeba tu także dodać, że gmina Świętajno zareagowała od razu na tę sytuację. Dostrzegli problem i natychmiast wprowadzili sterylizację psów pańskich, dofinansowując 50% wartości ceny zabiegu. U weterynarza są kolejki, bo właściciele psów ze Świętajna sterylizują swoje psy. U nas urzędnicy nie postrzegają sterylizacji psów pańskich jako walki z bezdomnością, a jako obciążenie budżetu. W Olecku bezdomne psy są sterylizowane w ramach opłaty, która jest przekazywana schronisku co miesiąc. Tylko nikt nie wie, czy ta sterylizacja jest w ogóle przeprowadzana.

Jak wygląda współpraca z naszą gminą? Czy próbowaliście uzyskać pomoc i wsparcie dla waszych działań?

Bożena: Wielokrotnie byłyśmy w Urzędzie Miasta. Poszłyśmy na sesję, na której zabrałyśmy głos, sygnalizując najważniejsze problemy. Byłyśmy na obradach Komisji Gospodarki, gdzie również miałyśmy długie wystąpienie, które później zostało jedynie zasygnalizowane w protokole ze spotkania.
Uważam, że jeśli gmina widzi jakiś oddolny ruch, to powinna to pielęgnować.

Ale jakieś działania przeciwko bezdomności zwierząt są w naszym mieście podejmowane?

Dorota: Miasto ma program dla bezdomnych zwierząt, w którym jest zawarte, że sterylizacja kotów wolnożyjących na terenie Olecka jest darmowa. Jest też dla nich karma za darmo. Szkoda tylko, że tak mało osób o tym wie. O doprowadzenie do sterylizacji zabiegają prywatne osoby, łapiąc te koty, przechowując i dbając o nie po zabiegu. Dobrze, że chociaż rachunki za sterylizację i kastrację kotów są opłacane.

Zatem, jeśli masz chęć i dobrą wolę, możesz złapać bezdomnego kota i zanieść go do wysterylizowania?

Dorota: Tak, oczywiście możesz go złapać (śmiech). Kto interesuje się dzikimi kotami, ten wie, że nie jest to proste. Trzeba mieć klatkę żywołapkę, by schwytać takiego kota. Gdy już go złapiesz, zaniesiesz do sterylizacji i po zabiegu go zabierzesz, to musisz się tym kotem zaopiekować, bo żadna weterynaria tego nie robi. Kocura można wypuścić po kilku godzinach, kotkę trzeba przetrzymać przez noc. Osoba, która ma dobre serce i przyniesie dzikiego kota na zabieg, jeszcze musi się nim zaopiekować po.

Jak to wygląda w sąsiednich miastach – Suwałkach, Gołdapi, Ełku?

Dorota: Byłam ostatnio w lecznicy w Gołdapi. Pani weterynarz poinformowała mnie, że miasto zapewnia sterylizację miejskich psów właścicielskich finansowaną w 50%, a psów pańskich wiejskich finansuje w 100%. Weterynaria prowadzi też program dla zwierząt, w którym można przynieść kotkę z kociakami, lekarz je odrobacza, kotkę sterylizuje, a małe można tam zostawić i to weterynaria szuka im domów. Bywają nawet okresy, że są zapisy na małe kociaki. Ludzie nauczyli się, że z weterynarii biorą kota i mają sterylizację/kastrację, czipowanie i odrobaczanie za darmo.

Nagłaśniacie informację, że czipowanie psów w naszej gminie jest bezpłatne.

Dorota: Tak, bo niewiele osób o tym wie. Mało tego, ludzie myślą, że czipowanie przez urząd jest zrobione za darmo, żeby potem ściągać za psa podatek. W Olecku nie ma podatku od psa! I to trzeba nagłaśniać również.

Bożena: Powinna być oficjalna decyzja Rady Miasta, że Olecko zaniecha pobierania opłaty za psa, żeby zachęcić do czipowania zwierzaków.

Dorota: Włodarze miasta i osoby odpowiedzialne z racji stanowiska powinni uświadomić sobie, że największy problem wypływa ze wsi. To tu rodzi się zupełnie bez żadnej kontroli najwięcej niechcianych zwierząt.

Ile psów macie obecnie pod opieką?

Dorota: W tej chwili w domach tymczasowych są 4 dorosłe psy i 3 szczeniaki. Trzeba zauważyć, że maleństwa są u nas bardzo chętnie adoptowane.

Kto może do was dołączyć?

Bożena: Każdy chętny jest na wagę złota. Pamiętajmy, że wolontariusz nie musi być na każdy telefon i na każde zawołanie. Poszukujemy osób nie tylko do prac związanych bezpośrednio ze zwierzętami - potrzebujemy fotografa, kogoś, kto doda ogłoszenie, poszuka nowego domu.

Dorota: Może do nas dołączyć każdy, kto ma wielkie serce dla zwierząt. Zgłasza się coraz więcej osób, które chcą pomóc. Ostatnio jedna Pani kupiła budę innej Pani, która przygarnęła suczkę. Mamy też kilka osób, które prowadzą domy tymczasowe, zaznaczam nieodpłatne. Po naszych apelach na Facebooku, jedna z mieszkanek Babek Oleckich udostępniła nam swój prywatny kojec dla psa. Dla nas największą pomocą jest danie psu domu tymczasowego. Bardzo ważne jest, aby zabezpieczyć psa potrzebującego pomocy, dać mu schronienie. Pomoże nam to w dalszych działaniach. Pamiętajmy też, że nie wszystkie psy, które do nas trafiają, to psy bezdomne. Są też takie, które mają właścicieli, ale np. uciekły, zabłądziły. To psy, których ktoś może gdzieś szuka.

Bożena: Właśnie po to powinniśmy psy czipować. Pozwoli to na identyfikację właścicela i zwrot ukochanego pupila.

Macie jakieś przesłanie do właścicieli psów i kotów?

Bożena: Szczepić, czipować, sterylizować, a przede wszystkim kochać.

Przypomnijmy, że zgodnie z prawem, „porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje", jest jedną z form znęcania się nad zwierzętami, a za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Oficjana strona wolonatriuszy z Olecka na Facebooku:
https://web.facebook.com/adoptujpsa.olecko/

dobry artykuł (15) słaby artykuł (1)

Wyślij do znajomego
E-mail:
Opis:
ANULUJ
WYŚLIJ

Komentarze (1)

B11

B11

13-08-2018 • 10:58

6 0
Gratuluję i Dziękuję dla wszystkich wolontariuszy moim zdaniem, że na terenie Naszej gminy powinno być stworzone schronisko, lub przynajmniej miejsce wyznaczone dla tymczasowego schronienia zwierzaków. Obiekt w Bystrym również nie cieszy się dobrą opinią w okolicach Giżycka i okolic.... warto było by się trochę głębiej zainteresować sprawą, a nie tylko robić przelewy... i mieć problem z głowy.
Zgłoś

Skomentuj

Nick: *
E-mail: *
Treść: *
* Pola obowiązkowe

Proszę podać powód zgłoszenia

Najpopularniejsze aktualności
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Najnowsze galerie
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Imprezy
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Cinema Lumiere
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł  1.    08.12 Środa

   Godziny seansów
  2.    09.12 Czwartek

   Godziny seansów
  3.    10.12 Piątek

   Godziny seansów

  Zwiń moduł

  Newsletter
  • Ustawienia

  • Przenieś

  • Usuń moduł

  Dołącz do grona osób, które chcą wiedzieć, co nowego dzieje się w naszym mieście:-)

  Wystarczy, że wpiszesz swojego e-maila poniżej:

  Zwiń moduł

  Informacja!

  Szanowny Czytelniku!

  Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały informacyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności lub poprzez kontakt z nami.

  Przez dalsze korzystanie z serwisu, bez zmiany ustawień w naszej polityce prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych wyłącznie dla portalu zolecka.pl. Nie powierzamy Twoich danych innym firmom. Dla Ciebie oznacza to przede wszystkim, że reklamy widoczne na naszych serwisach będą dostosowane do Twoich zainteresowań, a nie np. losowe lub widoczne dla wszystkich. Zainteresowania te poznamy m.in. w oparciu o analizę śladów, które pozostawiasz w trakcie ruchu po stronach internetowych automatycznie w ramach tzw. plików Cookies. Pamiętaj jednak, że powyższą zgodę możesz zawsze cofnąć. Możesz również zawsze zmienić ustawienia cookies, tak aby nie zapisywały Twoich śladów (więcej informacji w polityce prywatności).

  POLITYKA PRYWATNOŚCI